Luleå
Se alla

Debatt: Företagen väntar fortfarande på politiskt ledarskap

Torsdag 28 maj 2026

Företagen väntar fortfarande på politiskt ledarskap

Luleå fortsätter att ligga i botten när företagen rankar företagsklimatet. Det är ett rejält underbetyg.

Det blir extra allvarligt eftersom det här inte är en ny fråga. Redan 2021 skrev Liberalerna en motion om att Luleå skulle upp i toppen i näringslivsrankingen. Kommunfullmäktige biföll motionen den 20 december 2021.

Tanken var enkel: Luleå behövde ett tydligt mål, en tydlig riktning och ett mer samlat arbete.

Nu är vi framme vid 2026. Det år då Luleå borde ha varit på väg mot toppen. I stället ligger kommunen kvar på plats 278 av 290 kommuner.

Det är inte okej.

Redan i beslutet 2021 konstaterades att ett bra företagsklimat är viktigt för Luleås tillväxt, för fler etableringar, växande företag och fler arbetstillfällen. Det gäller precis lika mycket i dag.

Men fem år senare är det uppenbart att det politiska ansvaret inte har varit tillräckligt tydligt. Det räcker inte att bifalla en motion om beslutet sedan inte får kraft i styrningen.

Samtidigt vill jag vara tydlig: jag tänker inte låtsas som att ingenting händer. Tjänsteorganisationen har efter lång tid kommit igång mer i näringslivsfrågorna och det finns i dag en större förståelse för hur viktigt ett gott företagsklimat är. Det är positivt.

Men det vore fel att ge det politiska styret äran för det. Hade beslutet från 2021 följts upp med kraft hade Luleå inte legat där vi ligger i dag.

Problemet är fortfarande att näringslivspolitiken saknar ett tydligt politiskt ägarskap.

Det räcker inte med fina ord, dialogmöten och strategier.

Företagare märker skillnad först när kommunen fungerar bättre i vardagen. När det går att få tag på rätt person. När handläggningstiderna kortas. När upphandlingar utformas så att även mindre företag kan delta. När kommunen inte i onödan konkurrerar med det privata näringslivet.

Den som vill investera i Luleå ska inte mötas av ett ärendenummer och beskedet att någon hör av sig senare. Den ska mötas av en kommun som säger:

Välkommen. Hur hjälper vi dig vidare?

Därför vill Liberalerna inrätta ett näringslivsutskott under kommunstyrelsen.

Det viktigaste är egentligen ganska enkelt: ledningen måste leda. Politiken ska peka ut riktningen, ta ansvar och följa upp resultaten. Näringslivsfrågorna kan inte lämnas åt organisationen med förhoppningen att de löser sig själva.

Ett näringslivsutskott skulle kunna fokusera på företagsklimatet, handläggningstider, företagsservice, mark och etableringar, kontaktvägar och bemötande. Det skulle också kunna driva arbetet med upphandlingar där fler mindre och lokala företag kan delta och stärka samverkan med näringslivet, Företagarna och LTU.

Liberalerna fortsätter därför att ligga på i näringslivsfrågorna. Till kommande kommunfullmäktige lägger vi flera nya motioner för ett bättre företagsklimat. Bland annat vill vi införa en servicegaranti för företag, ett investerarspår för snabbare etableringar och ett särskilt småföretagarlyft.

Vi vill också granska var kommunen själv bedriver verksamhet som lika gärna skulle kunna utföras av företag.

Just därför är det särskilt anmärkningsvärt att majoriteten tidigare inte ens ville utreda vad kommunen gör i egen regi som näringslivet skulle kunna göra i stället. Man ville alltså inte ens undersöka hur risken för att kommunen konkurrerar undan företag kan minska.

Luleå kommun är en enorm organisation med många förvaltningar och bolag. Det är lätt att starta eller behålla verksamheter i egen regi därför att det upplevs enkelt. Men varje gång kommunen kliver in på en marknad där företag redan kan leverera måste frågan ställas: behöver kommunen verkligen göra detta själv?

Politiken måste sätta riktningen och ta ansvaret. Men hela kommunen måste bära arbetet.

Luleå har enorma möjligheter. Universitetet, hamnen, industrin, småföretagen och de stora investeringarna ger oss förutsättningar som många andra kommuner bara kan drömma om.

Men möjligheter räcker inte. Det måste bli action.

Vi beslutade redan 2021 att Luleå skulle upp i toppen. Nu är det 2026.

Då duger det inte att fortfarande ligga i botten.

Thomas Söderström (L)
Oppositionsråd för Liberalerna Luleå